Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Hledat na webu


6. turistický výlet na zříceninu hradu Křídlo

 

Šestým výletem turistického kroužku byla túra na zříceninu hradu Křídlo, která se nachází nad obcí Brusné. Délka trasy byla 8 km, ale celkem jsme ušli 10 km. Sraz jsme měli na autobusovém nádraží v Holešově, odkud nás linkový autobus dovezl na Rusavu. Výletu se zúčastnilo 14 dětí a 7 dospělých. Výšlap jsme zahájili u turistického rozcestníku Rusava – kino, bus., po červené značené turistické trase směrem na Stiborové boudy a čekal nás nejnáročnější úsek celé trasy v podobě prudkého stoupání. V polovině kopce jsme si udělali přestávku a pokochali se nádherným výhledem na sv. Hostýn. Po načerpání sil, jsme pokračovali dál k rozcestníku Stiborové boudy v nadmořské výšce 538 metrů, kde byla v plánu pauza na občerstvení. Ke zřícenině hradu Křídlo nás vedla modře značená turistická trasa. Cestou jsme objevili Sirkovou studánku, kterou děti vyčistily od napadaného listí. Opět jsme se pokochali nádherným výhledem na sv. Hostýn a našli podběl lékařský, devětsil bílý, lýkovec jedovatý, sněženky atd. Na zříceninu hradu Křídlo nás upozornila jen turistická značka, nikde jsme nenašli žádnou informační tabuli o tom, kdy byl hrad vybudován, proč zanikl a jak pravděpodobně vypadal. Objevili jsme pozůstatky hradby i věže. Z původního nádvoří byl krásný výhled do krajiny a pomocí dalekohledu jsme viděli i zasněžené vrcholky Jeseníků. Cestou z Křídla se nám otevřel výhled na Rymice a dalekohledem jsme viděli tvrz, hospodářský dvůr, kostel sv. Bartoloměje a budovu školy. Vycházkovým tempem jsme došli do Jankovic, odkud nás linkový autobus dovezl do Holešova, kde jsme přestoupili na autobus do Rymic. Výlet se celkově vydařil a je skvělé, že ho několik dětí prožilo aktivně, na čerstvém vzduchu, v přírodě a ve společnosti stejně naladěných kamarádů.